Przez jeden dzień, od rana do późnego popołudnia na scenie Sokołowskiego Ośrodka Kultury prezentowało się dwadzieścia ludowych zespołów, które zjechały do miasta z nadbużańskich terenów: Polski, Ukrainy, Białorusi. Różnorodność repertuaru, jaką pokazali: tancerze, kapele ludowe, zespoły obrzędowe i śpiewacy sprawiła, że komisja konkursowa, która miała wybrać tylko jeden zespół do nagrody głównej Grand Prix Festiwalu, miała bardzo trudne zadanie. W jury zasiedli Małgorzata Orlewicz, etnograf z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Alicja Jankiewicz-Alarcon, etnograf z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz Zenon Sielewonowski, muzyk, dyrektor Szkoły Muzycznej w Siemiatyczach.
Tuż po zakończeniu przeglądu, Alicja Jankiewicz-Alarcon stwierdziła że taka różnorodność stylów, kategorii wiekowej, form prezentacji powoduje, że każdy z jurorów ma własne przemyślenia, własne preferencje. Zanim wybiorą jeden zespół, który odbierze z rąk Przewodniczącego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Włodzimierza Nieporęta, nagrodę główną – puchar i 3 tysiące złotych, muszą dokonać wspólnych uzgodnień.
Niektórzy widzowie pytani o to, komu przyznaliby główną nagrodę, bez zastanowienia wskazywali Zespół Pieśni i Tańca „Lisowa Pisnia” z Kowla na Ukrainie. Ponad trzydziestoosobowy zespół tancerzy, śpiewaków i muzyków zauroczył publiczność. Niektórzy profesjonalizm i mistrzostwo wykonania tańców i pieśni ukraińskiego zespołu porównywali do polskiego „Mazowsza”. Następnego dnia podczas gali wręczania nagród przewidywania widzów zostały potwierdzone werdyktem jurorów. „Lisowa Pisnia” otrzymała w Sokołowie Grand Prix.
Również sami artyści, przybyli do Sokołowa Podlaskiego z kilku regionów, które łączy tylko rzeka Bug, wskazywali zespoły, ich zdaniem, niepowtarzalne. Umawiali się na wspólne występy już poza Sokołowem.
W trakcie festiwalowych prezentacji publiczność najżywiej reagowała podczas występów zespołu folkowego „Czeremszyna” z Czeremchy, w województwie podlaskim. Od razu też komentowano, że właśnie ten zespół zasługuje na nagrodę publiczności. Taką też nagrodę otrzymał.
„Tygodnik Siedlecki” z dnia 2 czerwca 2002 r.
Uczestnicy Festiwalu: