XVI NSF (2017)

Trzy dni pełne radości, muzyki i folkloru już za nami, a w pamięci masa wspaniałych wspomnień! Do Sokołowa Podlaskiego zawitało ponad 200 tancerzy z różnych regionów naszego kraju i zagranicy. Przyjechali na zaproszenie władz miasta i dyrekcji Sokołowskiego Ośrodka Kultury, aby zaprezentować swoje sceniczne umiejętności mieszkańcom Sokołowa Podlaskiego.

Inauguracja XVI Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych odbyła się 18 maja. Po uroczystej prezentacji przybyłych gości odbył się koncert znakomitego zespołu Vołosi.

Drugi dzień zmagań festiwalowych Nadbużańskich Spotkań Folklorystycznych upłynął na prezentacjach umiejętności tanecznych i wokalnych młodych artystów. Na sokołowskiej scenie pojawiło się sześć grup z różnych stron Polski oraz przedstawiciele Słowacji. Jak na festiwal przystało, nie mogło zabraknąć jurorów, którzy bacznie obserwowali wszystkie poczynania młodych miłośników folkloru. W tym roku na fotelu jurorskim zasiedli: Wanda Wierzchowska – regionalistka, honorowy prezes Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego, dr Dariusz Skrzydlewski – sędzia konsultant Polskich Tańców Narodowych w formie towarzyskiej, komisarz Regionu Centralnego Komisji ds. Tańców Polskich PS CIOFF. Kolejnymi ekspertami byli: Stanisław Wiktor – kompozytor, kierownik muzyczny i kierownik kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Igloopolanie” oraz Janusz Lidko – choreograf kategorii „S”, specjalista od tańców z regionu Lubelskiego.

Ostatni, trzeci dzień minął na podsumowaniu tanecznej rywalizacji i ogłoszeniu długo oczekiwanych wyników. Każdy Zespół wyjechał z Sokołowa Podlaskiego z pamiątkowym dyplomem i symboliczną statuetką. W sobotnie popołudnie nie zabrakło również tradycyjnego jarmarku, na którym swoje wyroby prezentowali lokalni wystawcy oraz atrakcji dla dzieci i młodzieży. Jedną z nich były warsztaty bębniarskie prowadzone przez muzyków z zespołu Foliba, którzy wieczorem wystąpili na sokołowskiej scenie plenerowej. Gwiazdą tegorocznego festiwalu był Mesajah! Jego koncert przyciągnął setki młodych sokołowian, którzy bawili się z nami do późnych godzin wieczornych.

Uczestnicy festiwalu:

  • Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Rzeszowskiego „Resovia Saltans”
  • Dziecięcy Zespół Regionalny „Orawianie”
  • Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Ruda”
  • Zespół Pieśni i Tańca „Roztocze”
  • Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie” oraz „Mali Sokołowianie”
  • Regionalny Zespół Tańca Ludowego „Maguranka” ze Słowacji